02.02.2023

“Дан турске културе“ одржан на Природно-математичком факултету у Нишу

 

„Дан турске културе“ одржан је у амфитетару Природно-математичког факултета у Нишу, уз подршку Амбасаде Републике Турске у Београду и Универзитета у Нишу. Догађај је инспирисан историјском и културном сарадњом Србије и Турске, али и искуством мастер студенткиње биологије из Турске Есме Нур Шенџан, која је један семестар провела на Природно-математичком факултету у Нишу, а у оквиру Ерасмус+ програма.

Окупљене је поздравио проф. др Нико Радуловић, декан Природно-математичког факултета који је рекао да овај догађај представља почетак и замајац нечега што може у будућности бити веома успешно. Он је истакао значајне заједничке историјске корене и односе Србије и Турске, као и сличан менталитет, из чега произилазе велике могућности. „Србија може са Турском сигурно да успостави не само размену студената, већ и јаку научну сарадњу на корист свих, и града Ниша и целе Србије“, рекао је Радуловић.

Др Мехмет Јилмазата, саветник за образовање у Амбасади Републике Турске у Београду захвалио се организаторима за, како је рекао:  заинтересованост, ентузијазам и прилику да се у Нишу додатно промовише турска култура. „Надам се да ће сарадња између Универзитета у Нишу, Природно-математичког-факултета и града Ниша са једне, и Републике Турске и наше амбасаде у Београду са друге стране бити још боља, ово је одлична прилика за то. Предстоје нам нови састанци и конкретни уговори и кораци, као и контакти са универзитетима из Турске који ће омогућити да више студената из Турске долази у Ниш, и да више студената из Ниша одлази у Турску.“, рекао је Јилмазата.

Есма Нур Шенџан, мастер студенткиња биологије из Турске, са Караманоğлу
Мехметбеy Универзитета у граду Караману говорила је о времену проведеном у Нишу и на Природно-математичком факултету. „Иако сам знала да долазим у пријатељску земљу и град, када сам у Ерасмус+ понуди изабрала Ниш, рекла сам себи да би било добро да моја очекивања за почетак не буду тако велика. Међутим овде сам наишла на изузетно гостопримство, на предаваче на факултету који су били дивни према мени и увек отворени да помогну. Сличност наших култура је велика, а историја Србије и Ниша је задивљујућа. Заиста бих волела да поново посетим Ниш и проведем време овде“, рекла је Есма.  

Окупљене на догађају су поздравили су и проф. др Драган Тасић, менаџер Универзитета у Нишу, проф. др Мишко Живић у име општине Палилула, као и проф.др Владан Виријевић, редовни професор Филозофског факултета у Приштини са провременим седиштем у Косовској Митровици, који је одржао и кратко предавање на тему „Југословенско-турски односи између два светска рата“.  

Нови састанци представника Природно-математичког факултета и Амбасаде Републике Турске у Србији планирани су већ у идућој недељи.

Слике можете погледати овде