16.07.2019

Prva Balkanska fizička olimpijada se održava u Solunu

Danas, u Solunu, počinje takmičarski deo Prve Balkanske fizičke olimpijade.

Balkanska unija fizičara, od svog osnivanja 1985. godine, u svom programu ima organizaciju „Fizičke Balkanijade“. Za razliku od „Balkanijada“ u matematici i informatici koje imaju višedecenijsku tradiciju takmičenje učenika srednjih škola Balkanskog poluosrtva ima svoju prvo izdanje od 15. do 18. jula ove godine.

U ovom takmičenju učestvuju učenici država članica Unije iz: Bugarske, Crne Gore, Grčke, Kipra, Rumunije, Severne Makedonije, Srbije i Turske, kao i gostujući timovi iz Bosne i Hercegovine i Slovenije.

Pored lokalnih organizatora, Društva fizičara Grčke i njegovog ogranka u Solunu, organizaciju skupa su podržali Evropsko društvo fizičara i njegov komitet za integracije, Regionalna vlada Centralne Makedonije i Trakije, Departman za fiziku Aristotelovog univerziteta u Solunu i Centar SEENET-MTP mreže u Nišu. Takmičenje i višednevni program se odvijaju pod pokroviteljstvom Balkanske unije fizičara.

Prva Balkanska fizička olimpijada