Никола Филиповић је рођен 19. јануара 1991. године у Нишу. Основну школу „Бубањски хероји“ у Нишу завршио је 2006. године као носилац дипломе „Вук Караџић“ и ученик генерације. Исте године уписао је Одељење за ученике са посебним способностима за физику при Гимназији „Светозар Марковић“ у Нишу, а своје средњошколско образовање завршио такође као носилац дипломе „Вук Караџић“ 2010. године. У току школовања, учествовао је на бројним такмичењима из физике, хемије, математике и српског језика, на којима је освајао бројне награде на општинском, окружном и државном нивоу. Био је учесник Српске физичке олимпијаде 2010. године.

Основне академске студије физике на Природно-математичком факултету у Нишу уписао је 2010. године, и завршио их 2013. године са просечном оценом 10,00. Исте године је на истом факултету уписао мастер академске студије физике, смер Општа физика, и завршио их са просечном оценом 10,00. Мастер рад под називом Оптичке карактеристике сферне квантне тачке са водоничном нечистоћом у спољашњим стационарним електромагнетним пољима одбранио је октобра 2015. године са оценом 10. Докторске академске студије физике на Природно-математичком факултету у Нишу уписао је 2015. године, и положио све испите са просечном оценом 10,00. Тема докторске дисертације под називом Спора и ускладиштена светлост у сферним квантним тачкама у лествичастој конфигурацији му је одобрена децембра 2020. године, и тренутно је у процесу усвајања Комисије за оцену и одбрану дисертације. 

У школској 2012/13. и 2014/15. години био је носилац стипендије Фонда за младе таленте – Доситеја, Министарства омладине и спорта Републике Србије. Школске 2013/14. године био је добитник стипендије за изузетно надарене студенте коју додељује Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије. У периоду од 2010. до 2012. године био је стипендиста Града Ниша. Године 2016. добио је Светосавску награду града Ниша за студенте који су завршили студије просечном оценом 10,00. Поводом обележавања Дана Факултета 2020. године, награђен је повељом Природно-математичког факултета за асистента са највећим бројем објављених радова у 2019. години, да би наредне године, у оквиру исте манифестације, добио повељу за најцитиранијег асистента у 2020. години.

Запослен је на Департману за физику Природно-математичког факултета у Нишу од септембра 2014. године, најпре као сарадник у настави, а потом и као асистент од октобра 2016. године. Ангажован је у извођењу рачунских вежби из предмета Електромагнетизам, Основе теоријске механике, Физика животне средине (за студенте физике и биологије), Основе статистичке физике и Основе електродинамике (у школској 2019/20. години) на основним академским студијама, као и Електродинамика и Статистичка физика (у школској 2020/21. години) на мастер академским студијама физике. У школској 2017/18. и 2020/21. години обављао је функцију секретара Департмана за физику, док је од 2013. до 2015. године био ангажован као асистент Националног COST координатора за Србију.

У Одељењу за ученике са посебним способностима за физику при Гимназији „Светозар Марковић“ у Нишу био је ангажован као наставник, најпре на предмету Механика са теоријом релативности (у школској 2016/17. години), а потом и на предмету Рачунски практикум II (од 2017. до 2021. године). Учествује у припреми ученика средњих школа за такмичења из физике, као и у раду општинских и окружних комисија за прегледање задатака на такмичењима. Ангажован је и у извођењу припремне наставе за упис како на студије физике на Природно-математичком факултету у Нишу, тако и у Одељење за ученике са посебним способностима за физику.

У оквиру рада на популаризацији науке, учествовао је на бројним фестивалима науке („Наук није баук“, „Ноћ истраживача“) и данима отворених врата факултета. Одржао је неколико научно-популарних предавања, а био је и организатор неколико квизова познавања физике у склопу наведених манифестација. Задужен је за израду промотивног материјала Департмана за физику. Учествовао је и у држању рачунских вежби у оквиру Градске школе физике у школској 2018/19. години.

Од априла 2018. године ангажован је на пројекту Министарства просвете, науке и технолошког развоја под називом Фотоника микро и наноструктурних материјала (ИИИ 45010). Такође, учесник је COST акције CA 16221: Quantum Technologies with Ultra-Cold Atoms од 2017. године. У оквиру свог научноистраживачког рада, узео је учешће на бројним међународним школама и конференцијама. За време трајања докторских студија, а под окриљем поменуте COST акције, два пута је боравио на стручном усавршавању у Литванији, у оквиру кратке научне мисије на Институту за теоријску физику и астрономију Универзитета у Вилњусу.

Поред српског, говори енглески (ниво C1) и немачки језик (ниво A1).

Detalji o nastavniku