06.07.2020

Preporuke Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut"

  1. Пре почетка рада факултета, а и свакодневно спроводити чишћење и дезинфекцију простора, прибора и опреме, као и проветравање просторија најмање пола сата након чишћења. При коришћењу дезинфекционих средстава водити рачуна о правилној примени према упутству произвођача по питању намене, концентрације, начина употребе и неопходног контактног времена. Посебно редовно чистити и дезинфиковати подове, зидове, врата, столове, столице, кваке, прекидаче за светло, ручке ормарића, славине и друге површине које користи већи број лица, најмање два пута дневно, по потреби и чешће употребом средстава на бази 70% алкохола.
  2. Запослени и студенти морају бити без симптома који указују на COVID-19 (повишена температура, кашаљ, краткоћа даха, отежано дисање, губитак чула укуса и мириса) при доласку на факултет.
  3. На улазу у објекат поставити дезобаријеру – сунђер или крпу добро натопљену дезинфекционим средством на бази хлора, као и дозер са средством за дезинфекцију руку на бази 70% алкохола.
  4. Потребно је да факултет обезбеди довољне количине личне заштитне опреме за запослене, средстава и прибора за чишћење и дезинфекцију, као и дозер са средством за дезинфекцију руку на бази 70% алкохола у амфитеатрима, читаоницама и свим осталим просторијама где студенти бораве и уче. Такође, неопходно је обезбедити и довољне количине топломера. Информисати студенте где се могу јавити да измере своју телесну температуру у случају да се лоше осећају.
  5. Наставу организовати у мањим групама. Величину групе одредити на основу броја места у амфитеатрима, учионицама, вежбаоницама и др, тако да удаљеност између студената буде најмање један, а пожељно два метра. Не препоручује се задржавање студената у већим групама након предавања у ходницима и холовима.
  6. Направити распоред предавања тако да пауза између предавања буде довољно дуга како би се избегло мимоилажење две групе студената и обезбедило време за чишћење, дезинфекцију и проветравање простора где су студенти боравили. Препоручује се да студенти почетак предавања сачекају у амфитеатрима или вежбаоницама.
  7. Одржавање испита организовати тако да се термини испита не преклапају и да чекање студената испред просторије где се испит одржава буде што краће, уз одржавање препоручене удаљености између студената од најмање једног, а пожељно два метра. У просторији где се одржава испит може боравити наставник и студенти у броју који омогућава одржавање препоручене удаљености.
  8. Запослени и студенти морају све време током боравка на факултету да носе маске, тако да маска прекрива уста, нос и браду, уз редовно спровођење мера личне хигијене, посебно прања руку сапуном и водом у трајању од најмање 20 секунди или дезинфекције руку средством на бази 70% алкохола. Не додиривати лице, посебно уста, нос и очи пре прања или дезинфекције руку.
  9. Просторије редовно проветравати, уз омогућавање континуираног протока ваздуха. Не користити вештачку вентилацију.
  10. Обележити места за хигијенско одлагање употребљених маски и др. отпада. Отпад одлагати у кесе у канти са педалом за ножно отварање или у кесе у отвореним кантама како би се избегло додиривање поклопца канте. Кесе са отпадом завезати пре бацања у контејнер и даље третирати у складу са процедуром за управљање отпадом, уз прописане мере заштите.
  11. Не организовати скупове, прославе и слична дешавања на факултету, као ни групне посете местима где се очекује окупљање већег броја особа.
  12. Препорука је да кафетерије и слични простори где се продаје и служи вода, сокови, кафа или храна, а који се налазе у склопу факултета, не раде до даљњег, како би се спречило окупљање већег броја особа на једном месту и спречило задржавање у групама.
  13. Потребно је да сви запослени бар два пута дневно мере температуру и проверају да ли имају неки од симптома који могу указивати на COVID-19 (повишена температура, кашаљ, краткоћа даха, отежано дисање, губитак чула укуса и мириса), а посебно пре доласка на посао. У случају појаве симптома који указују на COVID-19 запослени треба да се јави надређеном и не долази на посао, те да се јави свом изабраном лекару у дому здравља.
  14. У ситуацији појаве сумње на оболевање од COVID-19 код запосленог, декан те установе је у обавези да о томе одмах обавести епидемиолога надлежног института/завода за јавно здравље ради даљег поступања.

 

Препоруке су подложне изменама у зависности од промене епидемиолошке ситуације.

Dokument