29.09.2020

Велики успех српских средњошколаца на међународним хемијским олимпијадама.

Међународна мендељејевска хемијска олимпијада престижно је међународно такмичење из хемије које већ више од пола века окупља средњошколце из различитих држава, пружајући им могућност да примене своје стечено знање у решавању сложених теоријских и практичних проблема. Иако је претходно планирано да се овогодишња 54. Међународна мендељејевска олимпијада одржи у априлу у Будимпешти, због тренутне пандемије коронавируса такмичење је одржано 13–18. јула преко интернета, а организатор такмичења био је Департман за хемију Московског државног универзитета Ломоносов.

Српски ђаци су први пут ове године добили прилику да учествују на овом међународном такмичењу. Тим су чинили Филип Колџић, ђак четвртог разреда Математичке гимназије из Београда, Јован Марковић, ђак трећег разреда Гимназије из Крушевца, Жарко Ивковић, ђак четвртог разреда Гимназије „Светозар Марковић” из Ниша (а сада студент хемије прве године Природно-математичког факултета у Нишу), и Василије Пантелић, ђак трећег разреда XIV београдске гимназије. Вођа екипе био је др Нико Радуловић, редовни професор Природно-математичког факултета у Нишу, а у припремама је учествовао и Видак Раичевић са Природно-математичког факултета у Новом Саду.


Ђаци су радили тест на Природно-математичком факултету у Нишу, у учионици коју је обезбедио Erasmus+ NETCHEM пројекат. Сребрна медаља припала је Филипу Колџићу, што је уједно и прво одличје које је припало Србији на овој олимпијади, док су остали ђаци постигли запажен резултат. Припреме за такмичење одржале су се на Природно-математичком факултету у Нишу у организацији Српског друштва за фитохемију и фитомедицину, захваљујући несебичној финансијској помоћи фирме Promont Group д.о.о. Нови Сад, која је била спонзор нашег тима.

И Међународна хемијска олимпијада, такмичење на којем наши ученици традиционално учествују, одржана је 23–29. јула преко интернета ове године, уместо у Турској како је то првобитно планирано. Припреме наших ђака за ово такмичење одржане су под покровитељством Српског хемијског друштва на Хемијском факултету у Београду, под руководством др Душана Сладића, редовног професора Хемијског факултета, и проф. др Ника Радуловића, уз помоћ др Ирене Новаковић, научног сарадника са Института за хемију, технологију и металургију у Београду, и Видака Раичевића. Девето учешће тима наше државе на овом такмичењу донело је чак четири медаље, три сребрне и једну бронзану. Сребра су припала Филипу Колџићу, Жарку Ивковићу и Јовану Марковићу, док је Василије Пантелић освојио бронзано одличје. Овим је остварен један од највећих успеха српског тима на Међународној хемијској олимпијади.