24.10.2022

Анкета о стању корупције на неколико факутлета Универзитата у нишу

Поштоване студенткиње / студенти Нишког универзитета,

            Као што вам је добро познато, корупција је круцијални проблем сваког савременог друштва. Њоме су угрожени сами темељи демократског друштва – владавина права и остварење и заштита људских слобода и права. Појам корупције означава злоупотребу поверених овлашћења ради стицања приватне користи, како је корупцију дефинисала једна од најзначајнијих међународних организација специјализованих за борбу против корупције   Transparency International (TI). Појам корупције, потиче од латинске речи сorruptio, која значи подмитљивост, поткупљивост, поквареност и, у општем смислу, представља занемаривање и злоупотребу службених дужности зарад личне користи, као и поткупљивање, односно, подмићивање службених лица ради остварења личних погодности и стицања материјалне користи.

            Чин корупције одвија се онда када појединац који врши одговорну дужност прихвати незакониту корист или награду у вези са вршењем своје дужности, или прекрши правила о сукобу интереса. Ту се може радити о новцу, о награди у натури (поклони) или каквом другом виду користи (стицање привилегија и погодности). Корист не мора бити за појединца лично, већ може бити и за “повезано лице”, неког друго лице које је у односу зависности са лицем које обавља коруптивне радње или, на пример, за политичку странку или интересну групу. Одговорно лице онда злоупотребљава своја званична овлашћења тако што другима омогућава погодности које им не припадају или само обавља своју дужност и за то добија награду која му не припада.

            Међу бројним облицима ове појаве у свету, истичу се делатности које су најподложније корупцији, а то су: поступци јавних набавки, прикупљање пореза и других јавних прихода, именовања у сфери власти, донације за политичке кампање и слично.

            Са социолошког и криминолошког становишта корупција је проблем читавог друштва, али и лични проблем сваког појединца који живи у једној заједници. Због тога је једна од најзначајнијих активности једног друштва управо борба против корупције и спречавање њених последица.

            Спречавање корупције као глобалног феномена је један од главних задатака како чланица Европске уније, тако и држава које се налазе у процесу приступања ЕУ, међу којима се налази и Република Србија. Такође, као један од приоритета Владе Републике Србије прокламован је и принцип нулте толеранције корупције у Републици.

            Агенција за спречавање корупције (донедавно, Агенција за борбу против корупције) је, на основу Закона о спречавању корупције, независни и самостални државни орган који, поред осталог, истражује стање корупције у Републици Србији.

            У оквиру својих редовних активности Агенција за спречавање корупције с јесени 2021. године спровела је запажено истраживање о стању корупције на Универзитету у Београду у перцепцији студената овог универзитета.

            Идентично истраживање Агенција тренутно спроводи и на Електронском, Медицинском, Правном, Природно-математичком и Филозофском факултету Универзитета у Нишу, које високошколске установе представљају групације техничко-технолошких, медицинских, друштвено-хуманистичких и математичких наука Универзитета.

            Истраживање је организовано методом анонимне анкете студената (путем попуњавања електронског упитника). Упитник је сачинила стручна служба Агенције за спречавање корупције.

Упитнику можете приступити преко следећег линка: 

https://forms.gle/L6mJH5FBWp8jPFSo8

            Упитник садржи 48 питања која се тичу перцепције студената о корупцији на сваком таргетираном факултету, на која је лако одговорити у кратком року. Према проценама запослених у стручној служби Агенције за попуњавање упитника није потребно више од 10 минута слободног времена.

            Резултати ових истраживања Агенцији ће бити од великог значаја за усмеравање даљих активности на спречавању корупције.

            Уверени у заинтересованост вас, студената Нишког универзитета да живе и раде у друштву без корупције, ценећи њихов став о овом општедруштвеном проблему,

            Унапред захваљујемо на сарадњи,