Praktična nastava II godine OAS

14.5 – 16.5.2019. godine

U periodu od 14. do 16. maja 2019. godine, na području Istočne Srbije, realizovana je Praktična nastava za studente druge godine Osnovnih akademskih studija – Geografija. Studenti su imali priliku da se na terenu upoznaju sa brojnim fizičko-geografskim procesima, kao što su abrazija, kraška, fluvijalna i eolska erozija, objašnjeni su pozitivni i negativni antropogeni uticaji koji se ogledaju preko izgradnje veštačkih brana, rudarstva, šumarstva i sl, a posećeno je i nekoliko kulturno-istorijskih lokaliteta. Uprkos promenljivim vremenskim prilikama studenti su obišli Lazarevu i Rajkovu pećinu, kanjon Lazareve reke i klisuru Đerdap, branu hidroelektrane Đerdap I, Malu i Veliku prerast na reci Vratni, Bovansko, Đerdapsko i Borsko jezero, vodopade Ripaljka i Veliki buk, kraško vrelo Mlave, Krupajsko vrelo i Veliko vrelo u podnožju Beljanice, Brestovačku banju, površinski kop rudnika bakra u Majdanpeku, rudnike mrkog uglja „Rembas“, arheološki lokalitet Gamzigrad, muzej u Zaječaru i manastir Manasiju. Studenti su upoznati i sa fenomenima zagaćenog krasa, epigenetskih rečnih dolina, uklještenih meandara. Objašnjen je tektonski razvoj Istočne Srbije od pojave prvog kopna čiji su tragovi otkriveni u dubinama Rtnja, preko izdizanja Karpatsko-balkanskih planina, jezerske faze i vulkanizma, do savremenih geomorfoloških procesa kojima dominira kraška i fluvijalna erozija. Velika količina padavina otežala je realizaciju nastave, ali je sa druge strane učinila mnoge hidrološke i geomorfološke objekte posebno interesantnim.