09.02.2020

Predavanja profesora Vladimir Balana sa Politehničkog univerziteta u Bukureštu od 10.02. - 13.02.2020.

Profesor Vladimir Balan sa Politehničkog univerziteta u Bukureštu, Rumunija gostovaće na našem univerzitetu preko Erasmus+ saradnje. U okviru svog boravka održaće predavanja:

• Ponedeljak, 10. februar u 12:00
    Ogranak Srpske akademije nauka I umetnosti u Nišu
    Univerzitet u Nišu, Multimedijlna sala, broj 8
    "Applications of Finsler Data Structures in Physics and Biology"
    ("Primene Finslerovih struktura podataka u fizici i biologiji")
    Klasična spektralna teorija linearnih operatora je nedavno proširena spektralnim višeprolaznim pristupom. Na ovaj način su prošireni i alati za obradu slika i velikih količina, poboljšana statistička analiza kod MP snimaka, u specijalnoj teoriji relativnosti, ekologiji, HARDI biologiji i drugim oblastima. U ovom predavanju dajemo kratak pregled rezultata spektralne teorije n-to smernih nizova i njene primene u fundamentalnim neizotropnim geometrijskim strukturama. Takođe razmatramo alternative glavnih spektralnih jednačina u Filslerovim okvirima.
  • Utorak, 11. februar u 12:00
    Mašinski fakultet, Centar za primenjenu matematiku, CAM-FMEN
    "Main structures, applications and multiarray spectral data relevance"
    (“Glavne strukture, primene i značaj višestrukih spektralnih podataka”)
    U ovom predavanju karakterišemo Finslerove strukture podataka koje se pokazuju korisnim u biologiji, fizici, jednoslojnim nanotehnologijama i geometriji velikih podataka. Teoriju ilustrujemo kratkim prikazom m-tokorenskih prostora. U nastavku dajemo osnovne pojmove o spektrima i kritičnim vrednostima tenzora, a primene opisujemo Finslerovim modelima koji proističu iz teorije interfejsa Langmuir-Blodgett-a i onkologije.
  • Sreda, 12. februar u 10:00
    Prirodno-matematički fakultet, crvena sala
    "Anisotropic extensions of the multilinear spectral problem and their applications"
    (“Neizotropska proširenja multilinearnog spektralnog problema i njihove primene”)
    Opisujemo Finslerove strukture podataka i nekoliko njihovih značajnih proširenja, a teoriju ilustrujemo kratkim prikazom GTR primena. Dajemo osnovne pojmove dekompozicija tenzora Tucker-ovog tipa koje predstavljaju moćan alat za analizu struktura podataka.
  • Četvrtak, 13. februar u 11:00
    Prirodno-matematički fakultet, crvena sala
    Workshop "Applications of Finsler Data Structures in Physics and Biology"
    (Radionica "Primene Finslerovih struktura podataka u fizici i biologiji").

Profesor Balan je redovni profesor na Fakultetu primenjenih nauka Politehničkog univerziteta u Bukureštu, Rumunija. Bio je predavač po pozivu na velikom broju univerziteta u Grčkoj, USA (Fulbrajtova stipendija), Indiji, Estoniji, Italiji, Hong Kongu i Turskoj. Kao eksterni ispitivač bio je član komisija za odbranu doktorskih teza u Rumuniji,  Moldaviji, Srbiji, Makedoniji, Indiji, Keniji, Egiptu i Estoniji.

Objavio je  više od 100 radova u internacionalnim naučnim časopisima i 10 knjiga. Član je uređivačkog odbora 11 naučnih časopisa iz Ruminije, Indije, Makedonije, Turske, Rusije, Ukrajine i Irana. Bio je vođa pet naučnih i dva softverska projekta i učestvovao na još pet projekata. Organizovao je 10 međunarodnih konferencija u Rumuniji, Rusiji i Egiptu.

Član je American Mathematical Society, European Mathematical Society, Tensor Society iz Japana i osnivač Balkan Society of Geometers.

Dobio je dve CNCSIS nagrade u Rumuniji  i Anassilaos - Renato Calapso prize u Italiji, a njegovo ime i rad su ukljućeni u "Enciclopedia of Romanian Personalities", “Who′s Who”, Verlag fur Personenenzyklopädien A.G., Switzerland, 2006-2008, 2010; i u "Who′s Who in the World" - ABI - 1999-2002, član RBA-ABI (2001-2002) i (IBC) IDDL 1999-2002.

Oblasti njegovog interesovanja su:

• spectral properties of geometric structures based on symmetric tensors;
  • variational problems in fiber bundles applied in gravitation and relativity;
  • generalized gauge theory and applications in mechanics and mathematical physics;
  • the theory of Finsler, Lagrange, Hamilton and Generalized Lagrange Spaces;
  • harmonic maps; the theory of loop groups; applications to the theory of surfaces;
  • digital image processing by computers - differential geometry techniques.

Doprinos nauci

• developed extensions of the gauge Asanov generalized theory to Miron distinguished framework;
  • studied special curves, geodesics and their deviations in Generalized Lagrange spaces and their multi-time extensions;
  • developed models for gravitational wave theory in extended Finslerian framework;
  • characterized nonlinear connections in distinguished jet framework;
  • provided generalizations of the Birkhoff and Iwasawa of loop group decompositions in the extended DPW (Dorfmeister-Pedit-Wu) framework;
  • studied moduli (meromorphic potentials) for harmonic maps within the DPW theory;
  • characterized the mean curvature form for special Finsler spaces and determined all the revolution minimal surfaces in Kropina spaces;
  • studied the relations between the polyscalar product, Finsler and Generalized Lagrange structures and provided (h; v) models in the extended Berwald-Moor Finslerian framework;
  • applied the KCC (Kosambi-Cartan-Chern) theory in models from biology and ecology.

Balan Vladimir - CV and LP